Selim Prostat Büyümesi

Prostatın idrar yapma şikayetlerine yol açacak kadar büyümesidir. İyi huylu büyümedir, dolayısıyla idrar yapma ile ilgili şikayetlere neden olduğunda tedavisi düşünülmektedir. Prostat büyüyerek içerisinden geçen idrar kanalının sıkışmasına ve şu şikayetlerin oluşmasına sebep olabilir.

Sık idrara çıkma

İdrarda kanama

İdrarı tam boşaltamama

Geride idrar kaldığı hissi

Ikınarak işeme

Zayıf işeme

Kesik kesik işeme

Gece idrara kalkma

İdrara aniden sıkışma

İdrar kaçırma

İdrara başlamakta zorluk

İyi huylu prostat büyümesinin teşhisini koyarken mutlaka yağılması gereken tahliller ise ayrıntılı muayene, parmakla prostat muayenesi, idrar tahlili, PSA kan tahlili, böbrek ve mesanenin ultrasonografisi ve işeme testidir. Genellikle bu tetkiklerle hastaya tanı koymak mümkün olabilmektedir.

Tedavisinde ise ilaç ve ameliyat tedavisi bulunmaktadır. İlaç tedavileri idrar akışını kolaylaştıran ilaçlar, prostatı küçülten ilaçlar ve bitkisel ilaçlar diye üçe ayrılabilir, ameliyat ise kapalı ve açık ameliyat olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Ameliyatta prostatın tamamının alınmadığını, tıkanıklığa yol açan kısmın kapalı (endoskopik) ya da açık yöntemle çıkarıldığını söylemek gerekir. Kapalı yöntemler, lazer tedavisi, TUR dediğimiz en çok bilinen yöntem, plasmakinetik yöntem gibi değişik enerji kaynakları kullanılarak idrar deliğinden girilerek ve kamera eşliğinde yapılan ameliyatlardır ve hastalar genellikle 1-3 gün sondalı kalmaktadırlar. Açık ameliyatta ise sonda 5-7 gün kalır ve göbek altından bir kesi ile ameliyat yapılır, prostatın çok aşırı büyümüş olduğu hastalarda uygulanır.