SÜNNET HAKKINDA:  HANGİ YAŞTA? KİME? LOKAL VEYA GENEL ANESTEZİ İLE Mİ?

Sünnet tüm dünyada en sık yapılan operasyonlardan birisidir. Genel olarak basit bir cerrahi işlem gibi görülse de, gerek sünnetin zamanlaması gerekse de sünnetin cerrahi tekniğin seçimi açısından son derece önemlidir. Hem estetik görüntü hem de fonksiyonel olarak çocuğun erişkin döneminden sonra sorun oluşturmayacak şekilde sünnetin ehil ellerde ve steril koşullarda yapılması oldukça önemlidir.

Sünnet için en ideal yaş ne olmalıdır?

En ideal yaş dilimi 2 yaş altı veya 7 yaş üstüdür. Çocuğun psikolojik açıdan negatif etkilenmesini önlemek amacı ile 2-6 yaş arasında sünnet yapmayı, acil sünnet gerekmedikçe,  önermemekteyiz. Doğumu takiben sünnet yapılabileceği gibi, sonraki aylarda da sünnet yapmakta sakınca yoktur.

Sünnet Lokal mi Yapılmalı? Genel Anestezi Altında mı Yapılmalı?

Aileler bu konuda karar vermede çok zorlanmaktadırlar. Genellikle de genel anestezinin getirebileceği risklerden korunmak için lokal anestezi ile sünneti istemektedirler. Genel kabul gören yaklaşım erken yaşlarda lokal anestezi ile, 2-6 yaş arası genel anestezi altında 7 yaş üstünde ise aile aksini istemedikçe lokal anestezi altında sünneti yapmaktır.

Cerrahi Sünnet mi? Elektrokoter mi? Lazer ile Sünnet Yapılmakta mı?

Bu amaçla üretilmiş çok sayıda sünnet cihazı bulunmasına rağmen, kendi pratiğimizde uyguladığımız yöntem cerrahi sünnet yöntemi dediğimiz sünnet derisinin kontrollü bir şekilde eksize edilmesidir. Sünnet sonrasında antibakteriyel ve ağrı kesici tedavi başlanır.